Catlook
 

Nemoci kůže a kožních derivátů u koček

Svědění kůže

Svědivost kůže neboli pruritus nutí kočky ke škrábání, olizování a kousání. V důsledku toho vznikají na kočičí kůži chronické změny (např. ztráta chlupů, chronický zánět kůže). Pruritus rozlišujeme na primární (stav, kdy nejprve pacient pociťuje svědění a pak se v důsledku automutilace dostaví kožní změny) a sekundární (nejprve se objeví nesvědivé kožní změny a v důsledku komplikací např. zánětu začínají svědit).

Mezi hlavní příčiny primárního pruritu patří parazitární onemocnění (svrab u koček, zablešení, zaklíštění), kvasinkové infekce, plísňové infekce, záněty kůže, hypersenzitivity (alergie na bleší kousnutí, na krmivo, jiné alergie).

Eosinofilní komplex

specifické onemocnění vyskytující se u koček v souvislosti s autoimunitním systémem, pravděpodobně reakce na alergeny. Onemocnění vzniká v několika formách, které se mohou i kombinovat. Může se projevit jako eosinofilní vřed (nebolestivé vředy v oblasti horního pysku kočky i jiných místech , kde kůže přechází ve sliznice), eosinofilní plak (svědivá léze kdekoliv na těle, nejčastěji na břichu, na krku a hlavě), eosinofilní granulom (zarudlé nebo žluté ložisko se ztrátou chlupů v kaudální oblasti stehen), miliární dermatitida (celotělová svědivost a vznik drobných papulkových ložisek na trupu, při hlazení kočičky lze na kůži cítit jakoby zrnka písku).

Pokud se nepodaří zjistit vyvolávající příčinu, je léčba koček vždy zdlouhavá a celoživotní a zahrnuje aplikaci glukokortikoidů.

 

provozuje © SKILL production s.r.o. | programování Sophics s.r.o. | SMS technické zajištění Axima spol.s r.o. | O Catlooku | Catlook na FB
OZ Catlook ® byla zapsána Úřadem průmyslového vlastnictví pod č. 338248 dne 28.5.2014 | všechna práva vyhrazena | font license owner