Catlook
 

Onemocnění trávícího systému u koček

Zvracení u kočky

Zvracení u kočky patří mezi tzv. nespecifické klinické příznaky-to znamená, že není spojeno pouze s onemocněním trávícího traktu, ale vyskytuje se také jako příznak onemocnění jiných orgánových systémů. Mezi onemocnění trávícího traktu, která vedou ke zvracení patří parazitární, bakteriární a virové infekce, nádorová onemocnění, mechanická onemocnění střeva např. obturace části střevní kličky cizím tělesem, střevní intususcepce, dietní chyby, potravní alergie.Mezi onemocnění vyvolávající zvracení, která nejsou vázaná na trávící trakt patří onemocnění slinivky břišní, chronické selhání ledvin, onemocnění jater a žlučových cest, diabetes mellitus, onemocnění centrálního nervového systému, celkové sepse a intoxikace. Častou příčinou zvracení především dlouhosrstých plemen koček jsou tzv.trichobezoáry. Jedná se o smotky chlupů, které kočka dostane do střev při čištění kožichu a kromě dávení mohou způsobit také zácpu. Jejich tvorbě lze předcházet pravidelným česáním nebo podáváním krmení, které svým složením napomáhá snižovat tvorbu trichobezoárů-výrobci granulí většinou označují tuto řadu jako Hairball nebo podáváním speciálních past.

Nechutenství kočky

Nechutenství může být následkem prožité stresové situace (změna prostředí, krmiva, nový člen domácnosti), ale daleko častěji se jedná o příznak probíhajícího onemocnění. Tento klinický příznak je však značně nespecifický a není vázán jen na onemocnění gastrointestinálnho aparátu a dutiny ústní, ale vyskytuje se u infekčních, zánětlivých, nádorových a metabolických onemocnění téměř všech orgánových systémů (např. chronické renální selhání, pankreatitidy, onemocnění jater, endokrinopatie atd.). Snížený zájem o krmivo postupně vyúsťuje až k úplnému odmítnutí potravy v tzv.anorexii, což je velmi vážný stav, který může vést k smrti zvířete. Kočka má neobvykle vysoké požadavky na přísun kvalitního proteinu v dietě. Základním stavebním kamenem bílkovin jsou aminokyseliny. Ty kočka využívá v procesu glukoneogeneze, který probíhá v játrech a je hlavním zdrojem glukózy (energie) u dospělých koček. Zatím co u psa se tato metabolická cesta syntézy krevního cukru zapíná jen pokud není dostatek glukózy v potravě, u koček je aktivní ve stavu sytosti i hladu. Proto pokud kočka nejí, využívá jako zdroj energie proteiny vlastního těla a má sklon k rychlému nástupu podvýživy.

U nechutenství trvajícího delší dobu (1-2 týdny) dochází k využívání tukových zásob jako energetického zdroje a vzniká onemocnění nazývané jaterní lipidóza. Játra kočky nejsou uzpůsobena k metabolizaci nadměrného množství lipidů a dochází k akumulaci tuků v jaterních buňkách a poškození funkční tkáně jater.

Průjem u koček

Normální kočičí výkaly jsou hnědé a dobře tvarované. Trpí-li kočka průjmem konzistence se stává řídkou a v trusu můžeme pozorovat také stopy krve nebo hleny.. Průjem jako klinický příznak nebývá spojen pouze s onemocněním střeva, ale také s onemocněním jiných orgánů ( např. onemocnění jater, slinivky břišní, ledvin). U koťat bývá nejčastěji průjem spojen s chybami v dietě (překrmování, příliš mnoho mléka) nebo má infekční příčinu (parazité, bakterie, parvovirové, rotavirové a coronavirové infekce). U dospělých koček vzniká průjem nejčastěji vinou zánětlivého onemocnění střev, potravní intolerance, nádorových onemocnění nebo systémových onemocnění (např.porucha funce štítné žlázy).Častou příčinou střevních problémů dospělých koček je IBD (inflammatory bowel diseasse) neboli nespecifický střevní zánět. Onemocnění se projevuje chronickým průjmem, zvracením a nechutenstvím se ztrátou hmotnosti. Přesná příčina onemocnění není dosud známa. Diagnóza je založena na histologickém vyšetřením bioptátu střevní sliznice a léčba je vždy dlouhodobá, ne-li celoživotní a je založena na dietoterapii a podávání imunomodulantií. IBD je součástí komplexu onemocnění, které nazýváme triaditis koček. Jedná se o současné postižení střev (IBD), slinivky břišní (pankreatitis) a jater s žlučovými cestami (cholangiohepatitis). Výskyt onemocnění těchto tří orgánů souběžně umožňují anatomické poměry v dutině břišní kočky, kdy dochází ke společnému vyústění pankreatu a žlučových cest do duodena (na rozdíl od psů).

 

provozuje © SKILL production s.r.o. | programování Sophics s.r.o. | SMS technické zajištění Axima spol.s r.o. | O Catlooku | Catlook na FB
OZ Catlook ® byla zapsána Úřadem průmyslového vlastnictví pod č. 338248 dne 28.5.2014 | všechna práva vyhrazena | font license owner